Wczoraj na blogu Moje Nawyki Mój Sukces mogliście przeczytać wpis na temat świadomych zakupów. Mowa w nim między innymi o organizowaniu sobie listy, jeszcze przed pójściem do sklepu, aby mieć pewność, że kupimy tylko to co nam naprawdę potrzebne.

Ja bym poszedł jeszcze dalej w tej organizacji ale tylko po to, aby rozwiązać ten problem raz a dobrze. Z pewnością mieliście sytuację w której Wasza druga połowa dzwoni do Was, gdy stoicie np. w korku jadąc z pracy, i zaczyna recytować listę rzeczy jakie są niezbędne do kupienia. Ile z tego zapamiętacie? Połowę? A ile razy zapomnieliście zatrzymać się po zakupy i radośnie wchodzicie do domu bez czegokolwiek? Radość szybko wtedy przygasa.

Choćby nie wiem co się działo, zapamiętanie wszystkiego graniczy z cudem. Kiedyś pomagałem sobie zapamiętaniem liczby rzeczy jakie mam kupić. Miało być 11 produktów a w koszyku 10? Pewnie coś przeoczyłem ale co? Może zadzwonić i zapytać?

Tego typu dylematy mam już za sobą i rozwiązałem je w następujący sposób.

Punkt 1 – aplikacja Przypomnienia którą ma zainstalowany każdy iPhone

Uruchamiamy program, klikamy przycisk Dodaj listę. Nadajemy jej nazwę, wybieramy kolor ikony oraz jej kształt i klikamy OK.

Punkt 2 – Dodajemy osobę (a nawet osoby) która ma mieć dostęp do listy zakupów

Klikamy ikonę z 3 kropkami i wybieramy Dodaj osoby, po czym w kolejnym oknie wybieramy sposób dostarczenia wiadomości z zaproszeniem.

Punkt 3 – osoba która odebrała zaproszenie, musi je potwierdzić

Gdy osoba otrzymująca potwierdzi akceptację zaproszenia, w jej aplikacji Przypomnienia, pojawi się lista o nazwie którą skreowaliśmy, czyli w tym przykładzie Zakupy.

Od tego momentu, każdy może do tej listy dopisać nową pozycję i każdy może daną pozycję oznaczyć jako załatwioną. Wówczas dany element zostanie skreślony z listy. Można również ukryć pozycje załatwione, skreślone, aby nie zaśmiecały nam widoku.

Dwie dodatkowe funkcje aplikacji Przypomnienia które dodają odrobiny magii w jej działaniu

Przykład 1

Jeśli wpisując jakieś przypomnienie (niekoniecznie związane z zakupami) wpiszemy w treści dodatkową informację o dniu i godzinie (jak na przykładzie), to program automatycznie rozpozna ten fragment i zasugeruje datę i godzinę przypomnienia. Wystarczy kliknąć podpowiedź i już mamy ustawioną przypominajkę z alarmem.

Przykład 2

Jeśli nie macie pewności, o której godzinie wypadnie Wam wolny czas na zrobienie zakupów, a planujecie zajrzeć do sklepu obok blisko którego z reguły przejeżdżacie, wracając na przykład z pracy, możecie ustawić przypomnienie w oparciu o lokalizację GPS. Kreując przypominajkę, wystarczy kliknąć ikonę GPS, wybrać pole Własne i wpisać nazwę czy adres. Pojawi się koło którego wielkość możecie sobie zmienić i jak wjedziecie w obszar jaki wybraliście, wyskoczy Wam powiadomienie o odpowiedniej treści.

Można ustawiać przypomnienia na bazie lokalizacji nie tylko w chwili dotarcia na miejsce, ale również w chwili gdy opuszczacie dane miejsce (np. gdy wychodzę z biura). Jeśli Wasz iPhone jest sparowany z samochodowym radiem, to można ustawić przypomnienie w oparciu o wejście do auta czy wyjście z auta (połączenie telefonu poprzez Bluetooth z radiem bądź rozłączenie, wywołuje odpowiednią akcję). Tego typu przypomnienie jest świetne w sytuacjach gdy obiecaliśmy np. zadzwonić do kogoś, gdy tylko wsiądę do auta, czy dojadę na miejsce. Genialne rozwiązanie.

Ja regularnie stosuje powyższe tricki i problem z zakupami się rozwiązał. Mało tego. W bardzo wielu sytuacjach, gdy wychodzę do sklepu, nie mam pojęcia po co jadę. Pozycje na liście pojawiają się w czasie gdy do tego sklepu podążam, bo są dopiero wpisywane a ja z kolei nie muszę czekać. Nawet będąc już w sklepie i zbierając produkty z półek, można listę zdalnie zaktualizować.

Polecam ale pamiętajcie. Po wyjściu za kasę metoda przestaje działać i po odejściu od kasy, reklamacji nie uwzględnia się! 😉

  • Przypomnienia to aplikacja również dostępna na iPadzie i komputerze Mac.
  • Synchronizacja i listy współdzielone działają tylko wtedy, gdy mamy aktywną usługę iCloud.
  • Podane wyżej opisy dotyczą systemu iOS13 i iPadOS13.