Zdarzyło się Wam kiedyś dojść do takiego stanu emocjonalnego w czasie pracy, w którym ciśnienie skacze z nerwów tak bardzo, że macie serdecznie dość? Pewnie nie raz z powodu szefa! Ale z powodu arkusza kalkulacyjnego? Bo ktoś Wam zamienił kropkę z przecinkiem?

Niby to tylko drobiazg ale nagle nie możecie poprawnie zapisywać liczb. Formuły przestają działać. Program krzyczy „#ARG!” bo wpisana w komórce wartość „1234,45” to nie jest liczba! Jak to nie jest?! Przecież jest!

Można zwariować! Wierzcie mi, widziałem osoby w stanie roztrzęsienia z tego powodu!

Powyższa sytuacja może się Wam przytrafić przypadkiem, bądź w sytuacji gdy pracujecie na arkuszach udostępnianych z innymi osobami. Jeśli ich konto Google nie jest ustawione na język polski, bo na przykład mieszkają w Anglii i używają ustawień brytyjskich, to Arkusze mają inne formatowanie.

O co dokładnie chodzi?

Jako przykład niech posłuży taki zapis daty: 07/05/2020. Dla nas w Polsce jest oczywiste, że taki zapis oznacza 7 maja 2020 roku. Ale ten sam zapis dla amerykanina oznacza 5 lipca 2020 bo tam używana jest inna forma zapisywania dat i miesiąc jest wskazywany przed dniem.

Podobnie ma się sprawa z zapisywaniem liczb. Gdy nasz przywołany wyżej brytyjski współpracownik, będzie chciał zapisać liczbę 1234,45, czy znacznie dłuższą bo większą niż milion, przyjmą one zapis jak na screenie poniżej.

W naszym polskim formacie przyzwyczajeni jesteśmy do innego zapisu.

Aby pozbyć się problemu, musimy przestawić ustawienia regionalne dla tego pliku. Wystarczy kliknąć w Plik, wybrać Ustawienia arkusza kalkulacyjnego i zmienić ustawienie regionalne z „Wielka Brytania” na „Polska”.

Arkusze automatycznie podmienią formatowanie liczb i można dalej pracować, bez rwania włosów z głowy czy roztrzaskiwania klawiatury o biurko.

Powodzenia.