Przychodzi taki moment w nauce naszych dzieci, że zaczynamy miewać problemy z pomaganiem im w rozwiązywaniu zadań z matematyki. Czasem to tylko kiepska dyspozycja dnia a czasem wiemy jak rozwiązać zadanie, ale nie potrafimy właściwie wytłumaczyć dojścia do takiego a nie innego rozwiązania.

Bywa jednak, że polegniemy całkowicie i robi się kłopot bo jakoś trzeba jednak dziecku pomóc i zadanie rozwiązać.

W takich sytuacjach uratować nas może Photomath.

Zasada działania aplikacji jest prosta. Uruchamiamy Photomath i robimy zdjęcie działania matematycznego. Może być drukowane z książki bądź zapisane odręcznie, jeśli będzie w miarę starannie napisane.

Równanie które nas interesuje „łapiemy” w oznaczone na ekranie pole, przy czym rozmiar pola możemy dopasować do szerokości i wysokości równania aby program odczytał tylko to wyrażenie które nas interesuje.

Na bazie zdjęcia, program rozpoznaje nasze działanie matematyczne. Jeśli zostało rozpoznane prawidłowo, otrzymujemy od razu wynik. Gdy tylko sprawdzamy, czy nasza pociecha również obliczyła taki wynik, rola rodzica w tym miejscu się kończy.

Jeśli jednak sytuacja jest bardziej skomplikowana i wymaga wytłumaczenia jak rozwiązać dane zadanie, Photomath jest w stanie zaprezentować krok po kroku, jakie działania zostały wykonane i objaśnić jak nauczyciel, dlaczego.

Poziom szczegółowości naprawdę robi wrażenie i w efekcie jesteśmy w stanie dokładnie opowiedzieć naszemu dziecku, co należy zrobić aby uzyskać prawidłowy wynik.

Program nie tylko sprawdzi się w zadaniach z podstawówki ale również i na kolejnych poziomach edukacji z bardziej złożonymi zadaniami.

Stosownie do opisu aplikacji, zakres tematyczny obsługiwany przez Photomath jest następujący:

  1. Matematyka/algebra podstawowa: arytmetyka, liczby całkowite, ułamki, liczby dziesiętne, potęgowanie, pierwiastki, dzielniki
  2. Algebra: równania/nierówności liniowe, równania kwadratowe, układy równań, logarytmy, funkcje, macierze, wykresy, wielomiany
  3. Trygonometria/algebra: tożsamości, sekcje stożkowe, wektory, macierze, liczby zespolone, sekwencje i szeregi, funkcje logarytmiczne
  4. Rachunek: limity, pochodne, całki, szkicowanie krzywej
  5. Statystyka: kombinacje, silnie

Photomath zawiera również opcję kalkulatora, która pozwala zapisać wzory prosto w aplikacji, gdyby z jakiegoś powodu skanowanie w oparciu o zdjęcie nie było możliwe. Po wpisaniu wzoru możemy zapoznać się z wynikiem, bądź przejść przez zadanie krok po kroku z objaśnieniami, tak jak przy opcji ze zdjęciem.

Jak widzicie na grafikach, program działa w języku polskim i możecie z niego korzystać na iPhonie, iPadzie i na telefonach z Androidem.

Polecam bardzo aplikację Photomath bo zaoszczędzicie sobie i dzieciom sporo czasu a przy okazji jest szansa, że sprawicie iż odrabianie lekcji i zadań domowych z matematyki stanie się bardziej przyjemne niż dotychczas.

Link do Photomath w App Store

Link do Photomath w Google Play