Poniżej tekst po eksporcie odręcznej notatki z Nebo.

Przy okazji jednej z rozmów ze znajomym, padło pytanie o możliwości robienia notatek na iPadzie.

iPad posiada wbudowaną w system aplikację do robienia notatek. Można w niej pisać klasycznie, na klawiaturze, jak w iPhonie czy na Mac’u, ale można też pisać odręcznie, przy pomocy np. Apple Pencil.

To co widać w tym miejscu jest przygotowane w innej aplikacji, która nazywa się Nebo. Jest ona bardziej rozbudowana i nad systemowymi notatkami ma jedną kluczową przewagę.

Nebo rozpoznaje pismo odręczne!

Dzięki temu, w razie potrzeby, można dokonać eksportu naszego tekstu do Pages czy Worda.

Jakość rozpoznawania tekstu odręcznego możecie ocenić na bazie tego wpisu. Jest genialna!

Nebo pozwala tworzyć wiele notatników, dedykowanych pod konkretne zastosowania. Można mieć osobny notatnik do konkretnych lekcji w szkole czy na uczelni.

Nebo pozwala dokonywać również odpowiednich zaznaczeń tekstu, podkreśleń, można w nim rysować a gdy popełnimy błąd czy literówkę, wystarczy zamazać daną literę czy słowo a program automatycznie usunie ten element. Jest to bardzo naturalne i szybsze niż wybór gumki z menu i dopiero wówczas zamazywanie tekstu.

Gdyby ktoś miał ochotę robić w ten sposób notatki na zajęciach z matematyki, to Nebo posiada również możliwość utworzenia pola w którym można zapisać działanie matematyczne.

Po kliknięciu w przycisk Convert, działanie matematyczne zostaje rozpoznane z pisma odręcznego i automatycznie oblicza wynik działania! Co prawda nie rozpisuje krok po kroku poszczególnych działań ale pozwala w ciągu chwili podać nam wynik, abyśmy mieli pewność czy nasze obliczenia są poprawne.

Temat notatek na iPadzie jest znacznie szerszy, podobnych aplikacji jest więcej ale na koniec chciałbym wspomnieć o czymś innym.

Cały ten wpis, od samego początku, aż do jego publikacji na stronie, został przygotowany na iPadzie.

Poszczególne kroki odbywały się następująco przy pomocy dodatkowych programów do obróbki grafiki i tekstu:

  • napisanie tekstu odręcznie w Nebo
  • zrobienie zrzutu ekranu z tekstem w Nebo
  • usunięcie daty i godziny u góry ekranu, ikony baterii i Wi-Fi które system wyświetla w tych miejscach
  • wstawienie zrzutu ekranu do makiety iPada Pro
  • eksport grafiki iPada Pro z tekstem Nebo do pliku
  • eksport tekstu odręcznego z Nebo do edytora tekstu aby dopisać dodatkową część tego artykułu
  • dodanie nowego wpisu na stronie w WordPress poprzez skopiowanie tekstu wraz z jego formatowaniem z edytora i wstawienie grafiki

iPad to potężne narzędzie i jeśli ktoś do tej pory postrzegał iPada jako tablet, na którym można co najwyżej pooglądać zdjęcia czy YouTube, to był w ogromnym błędzie. A powyższy przykład to ledwie czubek góry lodowej.